Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
333. Bölüm
Beyazperdenin Gülen Yüzleri
Bölümü Satın Al
Bölümler

İzleyiciyi güldürmenin ağlatmaktan çok daha zor olduğunu söylenir, peki bu gerçekten doğru mu?
Komedi filmleri her dönem Türk Sineması'nın en çok sevilen, en çok seyirci toplayan film türlerinden biri olmuştur.

Türkiye'de komedi filmlerinin bu kadar çok sevilmesinin, yönetmeninden senaristine, oyuncusundan seyircisine, herkesi eğlendiren, daha çok film çekmeye şevk eden bu türün
özü nereye dayanmaktadır?

Türk Sineması'nın başlangıcı tiyatro ile olmuştur. Kimi sinema yazarları tarafından “Tiyatrocular Çağı” olarak adlandırılan Türk Sineması'nın ilk döneminde çekilen filmler, aslına bakılırsa tiyatro oyunlarının filme çekilmiş hali gibidirler. Bu nedenle, Türk komedi filmlerinin ilk örnekleri de tiyarodan oldukça etkilenmiş, Türk Tiyatrosu'nun önemli karakterleri Karagöz ile Hacivat, Kavuklu ile Pişekâr Türk Komedisi'nin bir anlamda temelini oluşturmuştur. Bu dönemde çekilen ilk filmler tiyatro oyunlarından oldukça etkilense de zaman geçtikçe daha özgün komedi filmleri çekilmeye başlamış, komedi filmleri kendi yıldızlarını çıkartmaya başlamıştır

Türk Sineması geliştikçe, “Tiyatrocular Çağı”ndan “Sinemacılar Çağı”na geçilmiş, komedi filmlerinde ekoller oluşmaya başlamıştır ki bu ekollerin en önemlisi Ertem Eğilmez ve Arzu Film ekolü olacaktır.
Arzu Film'in açtığı yoldan ilerleyen yapım şirketleri olmuş, Arzu Film'de yetişen çok önemli oyuncular Türk Sineması'nda önemli yerlere gelmişlerdir.

Doksanlı yıllardan sonraysa Türk Sineması'nda yeni bir dönem başlamış; yeni yönetmenler, genç oyuncular sinemada önemli işlere imza atmaya başlamışlardır. Bu durum elbette Türk Komedisini de elbette olumlu yönde etkilemiş, Türk Sineması bu yeni döneminde birçok komedi oyuncusu çıkartmış, gişe rekoru kıran filmlerin hemen hemen hepsi komedi türüne ait filmler olmuştur.

Ve Beyazperdenin Gülen Yüzleri'nde Türk Komedisi'nin bu gelişimi Halit Akçatepe, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Umur Bugay, Cahit Berkay, Ezel Akay, Burçak Evren, Pınar Tınaz ve Ata Demirer gibi isimlerle beraber ele alınmıştır.

Filmlerinden, unutulmayan karakterlerine, müziklerinden, senaryosuna Türk Sineması ve komedisinin geçmişten bugüne uzanan bu kahkaha dolu yolculuğunu İz'de İzleyin.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.