Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
25 Dakika
341. Bölüm
Bir Orman Yedi Göl
Bölümü Satın Al
Bölümler

Eşsiz fotoğraf kareleri çekmek veya o karelerin içinde yer almak... Sizin tercihiniz hangisi olurdu? Batı Karadeniz ormanlarının sarp yamaçlarına gizli Yedigöller'de keyifli bir yolculuğa hazır olun. Sonbaharın tüm renkleri İz ekranına geliyor.

Batı Karadeniz'in oldukça engebeli yöresindeki milli park, bir orman denizi gibi. Sınırları 2019 hektarlık bir alanı kaplıyor. Jeomorfolojik özelliklerinin yanı sıra burayı milli park yapan ayrıcalıklardan biri de yapraklısından ibrelisine pek çok türün bir arada bulunduğu yoğun orman örtüsü. Kayın ağacının bir türü olan doğu kayını, meşe, gürgen, sarıçam, Doğu Karadeniz göknarı, karaağaç, kızılağaç, akçaağaç, fındık, ceviz, Kafkas ıhlamuru ve kavak ağaçları da, parkın orman örtüsünü oluşturan değişik türlerden bazıları.

Milli parkta heyelanın oluşturduğu göller "Orman Denizi"ni andıran zengin bitki örtüsü göllerde yaşayan alabalıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyon kullanım potansiyeli ana kaynakları oluştururlar. Genellikle yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşan sahada zaman zaman göçük yer hareketleri ile sürüklenmeye hazır arazi yapısı, göllerin meydana gelmesini hazırlayan başlıca faktörlerdir. Göller, kayan kitlelerin, vadilerin önlerini kapaması sonucu arkada suların biriktiği set gölleridir. Bunlardan bazıları dip kaçakları ile birbirine bağlantılıdır.

Göllerin bulunduğu alçak kesimlerde gürgen, kayın, meşe ve kızılağaçların yoğunluğu dikkatleri çekiyor. Yükseklerde ise, sarıçam, köknar, karaçam gibi ibreliler hakim. Ve bütün bu ağaçların yaprakları, özellikle ilkbahar ve sonbaharda Yedigöller'e ayrı bir renk zenginliği getiriyor. Hele sonbaharda, renk armonisi daha da yoğun yaşanmakta. Yedigöller, sanatçılara ilham kaynağı olan bu sonbahar manzarası ile tanınıyor. Bölge fotoğraf meraklıları içinse biçilmiş kaftan.

Bir orman, yedi göl ve onların birlikteliğinin eşsiz manzaraları. Yedigöller Milli Parkı'ndaki bu rengarenk yolculuğu İz'de izleyin.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.