Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
195. Bölüm
Buğday: Başaklar Sararırken
Bölümü Satın Al
Bölümler

Buğdayın öyküsü, insanın öyküsüdür... İZ, tarımın anavatanı Anadolu’da, üç çiftçi ailesinin yaşamı ekseninde buğdayın ekimden hasada uzanan yolculuğuna üç bölümlü bir belgesel serisiyle tanıklık ediyor. İZ’de İzleyin!

Urfa – Göbeklitepe’de yapılan tarihteki ilk buğday tarımından bu yana, on binlerce yıl geçti ve pek çok şey değişti. Tek bir şey hariç: Ekmek hâlâ topraktan çıkıyor ve buğday kutsallığını koruyor. Yöntemler değişiyor; amaç aynı: Alınterine karşılık verim, verim kadar ekmek. Tüm insanlar için...

İZ TV, üç bölümlü “Buğday” belgesel serisiyle, tarlalarını ülke çapındaki bir araştırma-geliştirme projesi çerçevesinde deneme uygulamalarına açan üç buğday üreticisi ailenin yaşamına odaklanıyor: Tahıl ambarı Konya’nın Kadınhanı ilçesinde Bulut ailesi; bereket fışkıran Adana’nın Ceyhan ilçesi Çevretepe Köyü’nde Akıl ailesi; ve İstanbul’un arka bahçesi Çatalca’da Uğur ailesi, evlerinin kapılarını belgesel ekibine açıyor. Buğdayın tohumdan sofraya uzanan serüveni, çiftçi ailelelerinin buğdaya doğrudan bağlı yaşam öyküleriyle paralel olarak anlatılıyor. Serinin anlatıcılığını üstlenen genç mühendis Tunç Karagöz, tohumdan hasada uzanan bu yolculukta, bir yandan üreticinin yoldaşı ve rehberi olurken, diğer yandan uzmanlarla görüşerek, tarladan örnekler alarak, verim tahminleri ve analizler yaparak, herkesin aklındaki soruyu araştırıyor: Buğday tarımında elverişli iklim koşullarına rağmen yeterli verim alınamasının nedeni nedir? Aynı topraktan, farklı uygulamalarla, daha yüksek verim almak mümkün mü? Bilimin yolu, çiftçinin kaderini değiştirebilecek mi?

Bilimsel danışmanlığını Prof. Dr. Habil Çolakoğlu’nun yaptığı serinin her bölümü, buğday üretiminin üç önemli aşamasından birine odaklanıyor ve buğday takvimini izliyor. İkinci bölüm Başaklar Sararırken’de, gübreleme, sulama, ilaçlama ve yabancı ot mücadelesi işleniyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.