Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
291. Bölüm
Fırtına'nın Konakları
Bölümü Satın Al
Bölümler

Türkiye'nin yağmur ormanlarında, kaderi göç öyküleri ile yazılmış bir coğrafya... Ve onun gurbet insanları... Türkiye'nin belgesel ekranı İz, merceğini bu kez Fırtına Vadisi’nin yamaçlarına kurulu Çamlıhemşin konaklarına ve konak sakinlerine tutuyor...

Hikâyeleri çok eski, bilinen en önemli şey ise yaşadıkları coğrafyanın zorluğunun Hemşinlileri göçe mahkûm etmiş olması. Arazinin tamamen eğimli ve ormanla kaplı olduğu Karadeniz dağlarında, insanlara geçimlerini sağlamak için gitmekten başka çare kalmamış. Dağlardan akıp gelen suları, yemyeşil orman dokusu ile göz alıcı bir coğrafyaya sahiplermiş, ama yaşamak için gerekli olan ekmek aslanın ağzında değil midesindeymiş. Bu nedenle Çamlıhemşinlilerin göç hikâyesi Türkiye'nin göç furyasından çok önce başlamış. Çarlık Rusya’sı döneminde Çamlıhemşinli erkekler hem yakın olması hem de kazanç yollarının açık olması nedeniyle Rusya'ya göç etmişler. Karınlarını doyurmak için öncelikle fırınlarda, pastanelerde çalışmayı uygun görmüşler. Bu tercih ise zamanla onlara bir daha terk edemeyecekleri, çocuklarına, torunlarına emanet edecekleri bir mesleği kazandırmış. Rusya göçü onlara hem pastacılık mesleğini hem de dönemin şartlarına göre bolca para kazandırmış. Memlekete döndüklerinde ise ilk iş amcaların, dedelerin, torunların birlikte yaşadığı büyük aileleri için koca konaklar yaptırmak olmuş. Tabii eskisine göre farkla; çünkü bu kez Rusya'da gördükleri bir mimari anlayış ve bu anlayışı uygulayabilecekleri para varmış. Ve her biri bugüne miras kalan konakları yaptırmış.

Göç hikâyeleri ise bununla bitmemiş. Çarlık Rusyası da yıkılmış, Osmanlı İmparatorluğu da... Elde avuçta ne varsa tükenmiş... Yeni düzende onlara yine yol görünmüş, ama bu kez eşleri ve çocukları ile birlikte... Üstelik bu gidişin dönüşü olmamış, babadan, dededen emanet alınan konaklar ise yalnızlığa mahkûm edilmiş.

Peki, Çamlıhemşin'in, konakların, insanların hikâyesi bugün nasıl devam ediyor? Çoğu yıpranan, bazısı harabeye dönen büyüleyici konaklar için çözüm ne? Reyhan Hurşit Konağı’ndan Halil Efendi Konağı’na, Dudi'nin Konağı'ndan Kozizoğlu Konağı’na Rize Çamlıhemşin’in mirası İz ekranında! İz'de İzleyin!
 

YORUMLAR
Selahattin Kondak - 26 Ekim Cumartesi
Heyecanla bekliyorum..Aydın abim,Selda ablam çok teşekkürler..Ne karayemiş yemiştik o gün :) hele Deniz ablanın annesinin hazırladığı yemek efsaneydi..Teşekkürler emeği geçen herkese ve Digitürk İz Tv ailesine..