Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
32 Dakika
268. Bölüm
Güvene Açılan Kapılar ve Kilitler
Bölümü Satın Al
Bölümler

 Benzersiz bir şehir olan İstanbul’da kapalı kapılar gizemini korur. Bilinmeyen dünyalara ulaştıran, bir adımda ortamı, zamanı ve hatta kişiyi değiştiren büyülü bir geçittir kapılar.

Köşklerin, sarayların kapıları hep geçmişi hatırlatır. Şehrin geçmiş zamana ait süslü çerçevesi, anılarını aktaran bir masalcı hatta kalabalık ailelerden geriye kalmış bir hayat ağacı… Tarihi bir mirastır onlar… Zamana ve değişime inatla direnir ama güveni simgelemeye devam ederler.

“Güvene Açılan Kapılar ve Kilitler” belgeseli, çoğu zaman düşünmediğimiz ama dünyada milyarlarca insanın ortak bir teknoloji olarak geliştirdiği kapılar ve kilitler hakkında. İstanbul’da Türkiye’nin ilk yerli kilidini üreten Sadık Özgür’le başlayan hikâyemiz, şehri büyük şehir haline getiren teşebbüsleriyle paralel bir şekilde ilerler.

Anadolu’da Sivas ve Safranbolu’dan kapı ve kilitlerin aktarıldığı filmimizde dünyadan da örnekler mevcut. Yemen, İran, Rusya ve İtalya’yla renklenen filmimizde, kapı ve kilitler üzerine Türkiye’de önemli bir araştırmaya imza atan Prof. Dr. Mustafa Kaçar da önemli bilgiler aktardı.

“Güvene Açılan Kapılar ve Kilitler” belgeseli üzerinde hiç düşünmediğimiz ama hayatımızda önemli bir yere sahip kapı ve kilitler üzerine düşünmemizi sağlayacak.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.