Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
35 Dakika
241. Bölüm
İlmek İlmek Kars
Bölümü Satın Al
Bölümler

Anadolu Sigorta’nın geleneksel sanatları yaşatmak amacıyla başlattığı Bir Usta Bin Usta projesinin üçüncü yılında, Kars’ta terk edilmiş tezgahlar yeniden ürün vermeye başlıyor.

Bir hayvancılık bölgesi olan Kars ve çevresinde, yüzyıllar boyu heybe, halı, kilim, çerim, zili, sumak ve çiği kilimi gibi çeşit çeşit kirkitli dokumalar yapılmış; bu nitelikli işler dünyada nam salmıştı. Bir zamanlar her aile kendi hayvanlarının yünlerinden, el tezgahlarında asırlık desenleri kilimlere, halılara dokurken, bugün Kars halısı geleneği son demlerini yaşıyor.

Bir Usta Bin Usta atölyesinde, geleneğe bekçilik eden Karslı ustalardan Nuran Coşgunaras, bu kültür mirasını 20 öğrenciye emanet ediyor. Geleceğin ustaları, Kars’ın tarihi, kültürel mirasından ve benzersiz doğasından aldıkları ilhamı, ilmek ilmek kilimlere, halılara, heybelere dokuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında, Anadolu Sigorta tarafından yürütülen ve 10 yılda 1000 yeni usta yetiştirmeyi hedefleyen Bir Usta Bin Usta projesi, Kars’ta unutulmaya yüz tutmuş kilim ve heybe dokumacılığını yeniden canlandırıyor. İZ’de izleyin!

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.