Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
250. Bölüm
Müziğin Almanya Yolculuğu
Bölümü Satın Al
Bölümler

Müzik evrenseldir ve dünya üzerindeki müzik eserlerini dinlerken farklı duygulara kapılabilir, farklı hislere bürünebiliriz. Dünyanın neresinde olursak olalım kendi dilimiz haricindeki eserlerin sözlerini anlamasak da kulağımızda bıraktıkları tınıları, ritmleri mırıldanabiliriz.

Dünyadaki tüm müzisyenlerin ortak dilinin nota olması onları aynı müzik eserinde birleştirir. Bu birleşim nerede olursa olsun enstrümanlardan çıkan tınılarla dinleyicilerin ruhlarına hitab eder.. Bir Türk müzisyenin Beethoven eseri çalması, bir Alman müzisyenin Dede Efendi’nin eserini çalması gibi farklı tınıların farklı insanların ruhuyla buluşması esere farklı bir tat, lezzet katar..

Bu sebepledir ki bir müzisyen nereli olursa olsun, ne tür müzik olursa olsun dünyanın her yerinde mesleğini icra edebilir.

Ülkemizde de bir çok senfoni orkestrası bakanlık desteğiyle yurt dışına turneler yapıp hem kendi sanatçılarımızın hem dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini en iyi şekilde icra edip dinleyicilerle buluşturuyorlar.

Ülkemizdeki orkestralardan biri olan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın Almanya turnesi işte bunun en iyi örneği.. 1988 yılında Türkiye’nin dördüncü orkestrası olarak 17 kişiyle kurulan orkestra bugün yaklaşık 70 kişi..

Orkestranın Almanya turnesine katılarak orada neler yaşadıklarına şahit olup turnelerini kayıt altına aldık. Orkestra şefi Betin Güneş eşiliğinde Almanya’da Aachen, Bonn ve Köln’de üç konser vererek Beethoven’ın evinde müziğe ayrı bir tat verdiler..

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın Beethoven’ın evine yolculuğunu İZ’de izleyin.
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.