Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
30 Dakika
273. Bölüm
Sesin Aklı
Bölümü Satın Al
Bölümler

Birçoğunun yüzlerini ilk görüşte anımsayamasak da, aslında onları seslerinden çok iyi tanıyoruz. Türkiye'deki seslendirme tarihine damgasını vuran efsane isimler İZ ekranlarına gelmeye devam ediyor...

İlk bölümüyle İZ ekranlarına gelen “Sesin Ruhu”, Türkiye'deki “seslendirme” serüveninin başlangıcını takip ederken, “Sesin Aklı” belgeseli ise seslendirmenin sanat mı yoksa zanaat mı olduğunu tartışıyor.

Zihnimizde düşündüğümüz neyse sesimiz de o mudur?

Güzel ses var mıdır?

Söyleyiş ve vurgu hataları dili bozar mı?

“Sesin Aklı”; güzel ve etkili konuşmanın, geniş bir kelime haznesi ile duyguları ifade etmenin seslendirmedeki önemini Nur Subaşı, Jeyan Mahfi Tözüm, Sezai Aydın, Banu Zorlutuna, Sungun Babacan ve Aydoğan Temel ile sorguluyor.

Mesleki hayatlarına TRT çocuk saatiyle başlayan seslendirme duayenleri, mesleklerinin inceliklerini teknik açıdan ele alarak nesilden nesle aktarmaya devam ediyor.

Gündelik yaşantımızda karşılaştığımız seslerin izdüşümü, izlediğimiz filmlere nasıl yansıyor?
“Sesin Aklı” seslendirme sanatını ele alırken; ses ve gerçeklik olgusu gibi ana başlıklara da değinmeyi ihmal etmiyor.

İnsan vücudunu bir enstrüman gibi yorumlayan “Devlet Çoksesli Korosu” eşliğinde hayatın içindeki sesleri dönüştürerek bize aktaran ses mühendislerinin yaklaşımları ekrana geliyor.

Seslendirme tarihinin efsane isimleri, şekilden şekle giren sesleriyle binlerce farklı karaktere hayat veriyor. Sean Penn, Brad Pitt, Tom Cruise, Bruce Willis gibi Hollywood’da olduğu kadar ülkemizde de geniş bir hayran kitlesine sahip olan bu aktörlere, ülkemizde sesiyle hayat veren kişi aslında Sungun Babacan’dan başkası değil. Mesleğin efsanelerinden nam-ı diğer “baba” Nur Subaşı’ndan, Sezai Aydın'a, Sungun Babacan'a kadar sesin ve seslendirmenin geçmişe dönük yüzleri, stüdyoların ses geçirmeyen kapıları ardından bizlere merhaba diyor.

Türkiye'nin ilk ses efektörlerinden, radyo tiyatroları denince hafızalarımıza kazınan ismiyle Korkmaz Çakar'dan günümüz radyo programlarına uzanan zihin yolculuğu “Sesin Aklı”yla devam ediyor!

Tiyatro kökenli Kerem Kobanbay ve Savaş Özdural'ın birlikte kurdukları Ak'la Kara Seslendirme Stüdyosu'nda seslendirme sanatçılarının izlerini keşfe çıkarken, mesleklerinin inceliklerinin aslında tiyatroyla ne kadar iç içe olduğunu gözlemliyoruz.

Birçok devlet ve şehir tiyatroları oyuncuları ve uzun yıllardır seslendirme yapan profesyonel seslendirme sanatçılarının stüdyolardan, tiyatro sahnesine uzanan günlük rutinlerine eşlik ederken, bazılarıyla İstanbul’un degişen ritmine “ses” aracılığıyla ayak uyduracağız.

Acemilik yıllarından, profesyonelliğe geçiş dönemlerine, ilginç anektodlarına, çalışma yöntemlerine kadar ses ve seslendirme sanatçıları hakkında tüm merak ettikleriniz, “Sesin Aklı”yla İZ ekranlarına geliyor!

YORUMLAR
Demet Alper - 14 Mart Perşembe
Dün gece izledim, müthişti, harikaydı, emeği olan herkesi tebrik ederim.