Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
40 Dakika
208. Bölüm
Son Yörük: Osman Şahin
Bölümü Satın Al
Bölümler

Osman Şahin Karacaoğlan diline doğdu. Yunus Emre, Pir Sultan Abdal ilahileri, Köroğlu ve Dadaloğlu türküleriyle büyüdü. İlk çocukluk korkularını ve sevinçlerini, Torosların yüksek dağ köyü, Aslanköy’de tattı. İnsanların içinde tanrıların, tanrıların içinde insanların konuştuğu nice masallar dinledi. Öykülerinde kullandığı ilk dil yatağı Toroslardır. Bu dil, Yörük ve Türkmen dilidir. Bu dil, düşüncenin toprağıdır. Yörük ile Türkmenlik ise büyük bir doğa ve insanlık birikimidir… Osman Şahin, Toros yörüklerinden gelir.

Osman Şahin’in 40 yıllık sanat yaşamında: öyküleri 12 dile çevrildi. 30 kitabı ve Türk Edebiyatından uyarlanan 23 filmiyle Türk Sinemasına Ulusal ve Uluslararası sayısız ödül kazandırdı. 32 filmin senaryosuna imza attı. Atıf Yılmaz yönetmenliğindeki ‘Kibar Feyzo’ ve ‘Adak’, yönetmenliğini Şerif Gören’in yaptığı ‘Derman’, ‘Kan’, ‘Firar’, ‘Tomruk’ ve ‘Kurbağalar’ ile Yavuz Turgul’un yönettiği ‘Züğürt Ağa’ gibi Türk sinemasında kült haline gelmiş önemli pek çok filmin senaryo ve hikayesini yazdı. Osman Şahin, 40. Sanat yılına yaraşır bir belgeselle İZ ekranına konuk oluyor.

Kadir İnanır, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Tarık Akan, Sunay Akın, Tahsin Yücel, Adnan Binyazar ile sinema ve edebiyat dünyasından daha pek çok önemli ismin yer aldığı belgeselde, Osman Şahin’in 40 yıllık öyküsü dile geliyor. Belgesel, bir yaşam öyküsü olmasının yanısıra, bir yaşam biçimini, bir geleneği anlatıyor.

Toroslar’dan yükselen ses İZ’de yankılanıyor. Osman Şahin’in edebiyattan sinemaya uzanan serüvenini Türkiye’nin belgesel ekranı İZ’de izleyin.

YORUMLAR
Halil Oğuzhan Ay - 14 Aralık Çarşamba
bu belgesel sayesinde dahada iyi tanıtıldı emeğe geçenlere teşekürler aynı suyu aynı toprağı paylaştığımız için gururluyum hemşehrimle gurur duyuyorum.


Ahmet Murat Arıkan - 13 Temmuz Cumartesi
Babamla yaşıt Osman Öğretmenimize bolca sevgi ve saygı sunuyorum. Onun ışığını hep izleyeceğiz, onun anlattıklarıyla hep hatırlayacağız insanı, yaşamı ve Anadolu&ී yu.. Varol sen Osman Öğretmen !