Genel İzleyici Kitlesi
60 Dakika
84. Bölüm
Tarihi Yarımada
Bölümü Satın Al
Bölümler

Ölümsüz şehir İstanbul’un yaşı 2500’ü geçiyor. Üç dini, iki kıtayı birleştiren bu paha biçilmez toprak parçası, yüzyıllar boyunca dünyanın merkezi kabul edildi. Roma, Bizans ve Osmanlı’nın en parlak dönemlerine de, çöküş yıllarına da o tanıklık etti. 1600 yıllık hükümranlığında 120’ye yakın imparator ve sultanı ağırladı. Doğu Roma, Bizans ve Osmanlı devletine başkentlik yapan bu topraklar her dönemde hükümdarların gözdesi oldu ve Bizans’tan Osmanlı’ya ona sahip olan tüm hükümdarlar ortak bir hayal kurdular; bu büyülü şehri dünyanın başkenti yapmak. Şimdi bu düş, bir anlamda gerçekliğe kavuşuyor.

2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti seçilen tarihi yarımada, 1985 yılından beri Unesco’nun Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Mimari yapıları, kültürü, tarihi, sanatı ve efsaneleriyle bu yaşlı yarımadadan öğrenilecek çok şey var.

İstanbul’un komutan Bizans tarafından ilk kuruluşuyla başlayan belgesel, Bizans ve Osmanlı dönemlerini efsaneleri ve hikayeleriyle anlatıyor. Dünyanın ilk kubbeli bazilikası Ayasofya, binlerce yıllık tılsımlı taşlarıyla hipodrom, efsaneleriyle Çemberlitaş, Mimar Sinan’ın dehası Süleymaniye Camii ile İstanbul’un ve bütün İstanbulluların hikayesi İZ TV’de “İstanbul, Tarihi Yarımada” belgeselinde.

YORUMLAR
Seçil Ersoy - 14 Mart Çarşamba
mükemmel bir belgesel bayıldım emeği geçen herkese teşekkür ederim