Genel İzleyici Kitlesi
HD Görüntü Kalitesi
25 Dakika
308. Bölüm
Yönünü Bul
Bölümü Satın Al
Bölümler

"Tek başınıza ormandasınız. İhtiyacınız olan tek şey bir harita ve pusula. Çalıların arasında gördüğünüz acaba doğru hedef mi? Bir alt paraleldeki sokağa daha hızlı nasıl ulaşılır? Bir hedefe varmanın binlerce farklı yolu olabilir mi?

Orienteering sporu bütün bu sorulara cevap verirken, insanın temel yetilerinden biri olan yön bulma ile hızı birleştiriyor. Ortaya hem spor amacıyla yapabileceğiniz harika bir hobi ve “koşarken satranç” diye nitelenen bir muhakeme yeteneği çıkıyor.

Orienteering'te sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır.

Bu yıl 10.'su düzenlenen "İstanbul 5 days" orienteering yarışları 30 Ekim – 3 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul'un ormanlarında ve özel mekânlarında düzenlendi. Belgrad Ormanı’nın Fatih Çeşmesi, Çiftalan bölgeleri, Yıldız Parkı, Büyükada ve Kapalıçarşı bu vazgeçilmez ve son derece keyifli yarışmalara evsahipliği yaptı.

İstanbul 5 days yarışmalarıyla, şehrin gündelik ritminden çok farklı bir heyecan, İz ekranına yansıyor."

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.